Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZAPOMENUTÁ MÍSTA (z publikace Z historie Zelené Lhoty, Hamrů a okolí)

 

V této kapitole bych rád alespoň vyjmenoval a stručně popsal některá místa, která, ač před sedmdesáti lety živá, dnes zarůstají plevelem a málo kdo o nich ví.

 

HÖHWASTL

souřadnice: 13°09'43''v.d., 49°15'37''s.š.

 

Samotu Höhwastl jsem nalezl na mapě z roku 1923 a po mírně obtížném hledání v křovím zarostlém lese jsem na druhý pokus ruiny této chalupy naleznul. Dle mapy i mého průzkumu, jednalo se pouze o jednu zděnou chalupu (možná doplněnou třeba dřevěným seníkem, z něhož však nic nezbylo), ležící mezi strážním domkem u trati nad tunelem a kapličkou sv.Jana. Na Höhwastlu jsem nalezl starý, místy prorezivělý, plechový a posmaltovaný talíř. Nejsa odborníkem na stravovací zvyklosti šumavského obyvatelstva, dovolím si v souvislosti s tímto nálezem jen tu úvahu, že obyvatelé samoty zřejmě nebyli natolik bohatí, aby si mohli dovolit porcelánové, či keramické talíře, ale zase ne tak chudí, aby jedli z dřevěných. Je však také možné, že porcelánové talíře si při vysidlování odnesli a starý plechový, z kterého jedl třeba pes, na místě nechali.

 

ADAMHANSELHOF

 

Z několika chalup na Adamhanselhofu se zachovala pouze jedna, která slouží nejspíše jako rekreační chalupa, ale ještě jsem u ní nezastihl člověka.

Za zmínku stojí věžovitá stavba, stojící v lese kousek od této chalupy. Malá místnůstka s malým vchodem, plochým vodorovným kamenem v rohu a vysokým komínem je obestavěna zřejmou podezdívkou dřevěné chalupy, která se již rozpadla. Objekt je i podsklepen, ve sklepě jsem nalezl úlomky keramiky a zbytek podešve boty.

Někteří považují stavbu za smolnou pec. Smůla byla v dřívějších dobách sbírána tzv.Pechlerem nebo Pechmanem (pech = smůla) a vařena Pechsiederem. To, co při vaření vyplavalo nahoru se potom prodávalo na paření prasat nebo jako kalafuna pro houslisty.

Tajemná věž však byla spíše obyčejnou černou kuchyní, která mohla v dřevěné chalupě být jedinou zděnou částí, a proto se zachovala. Černá kuchyně byla přechodovým stupněm mezi otevřeným ohništěm ve světnici a pecí. Byla od světnice oddělena a vstupovalo se do ní malými dvířky. Na ohništi se zde připravovaly teplé pokrmy a kouř odcházel komínem, nezamořuje obytné prostory.

 

 

HÜTTSTATT

 

Na mapě z roku 1923 jsou zakresleny dvě chalupy na cestě mezi Špirkem a Zadními Chalupami.

Pozůstatek jedné z nich (sklep) lze nalézti na levé straně cesty ve směru do kopce, na místě druhé chalupy s rybníčkem byl v nedávné době postaven pěkný srub se zděnou, kamenem obloženou podezdívkou a stodolou.

 

OBČERSTVENÍ NA STATEČKU (GÜTELPLATZ)

 

Majitelem bývalého č.p.195 byl Josef Linzmeier. Na místě dávno zbouraného statečku postavil nevelkou roubenou stavbu čtvercového půdorysu, kde bylo turistům prodáváno pivo a drobné pokrmy.

Dnes na místě zvaném Stateček nalezneme pouze křižovatku pěti cest, několik prostých laviček a turistické posezení.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář